Neděle 23. února 2020, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 23. února 2020 Svatopluk

Střípky ze života

15. 12. 2019 0:00:00
Deníčku můj milý, tak jsem tu s dalším vyprávěním. Jsi překvapen? Opravdu? Slíbila jsem přece, že se polepším. A upřímně, už se mi po tobě stýskalo. Jsi tak trpělivý. Nehodnotíš, nekomentuješ. Jen nasloucháš. A to je veliký dar.

Mám toho na srdci mnoho. Jako obvykle. A o čem to dnes bude? Hned se to dozvíš.

Pamatuješ si, jak jsem ti skoro před rokem vyprávěla, jak žiju? Pravda, tehdy to byly jen takové střípky. Spíše náznaky. A dnes bych v tom ráda pokračovala. Přiznávám vliv událostí, které jsem nedávno zaznamenala. Jsem si jista, že tě to bude zajímat. Tak poslouchej!

Už před časem jsem ti vyprávěla, že se ve svém životě neobejdu bez pomoci druhých lidí. Ale i přesto mám svůj život a prostor ve svých rukou. Dokážu si všechno vyřídit a domluvit. Mám dokonalý přehled o tom, co se kolem mne děje. A to i přesto, že nechodím a nevidím. Jsem pánem svého života a prostoru.

A jak jsem si nedávno znovu naplno uvědomila, cítím se v této své samostatnosti velmi dobře. Jako ryba ve vodě. Měla jsem velkou radost. Ata radost byla dokonce tak velká, že jsem vystřihla hlasitou pochvalu sobě samé... Překvapuje tě to? Máš pocit, že se něco podobného nesluší? Já jsem si naopak jista, že je to naprosto v pořádku. Už to totiž neudělá nikdo jiný než já sama. Nikdo jiný není.

A jak ta pomoc profesionálů vlastně funguje? Hned ti to prozradím. Tak vydrž, prosím! Rychleji to neumím. Tak už poslouchej!

Jak už jistě víš, jsou to pečovatelé. Dochází do mého bytu na základě smluvně sjednaných služeb. Jinak by to nebylo možné. Nabídka místní příspěvkové organizace je velmi pestrá. Ve smlouvě je vše podrobně popsáno a mám přehled o tom, kdy se pracovník objeví.

V případě potřeby si mohu domluvit posunutí služby nebo naplánování něčeho mimořádného. Ale minimálně s dvoudenním předstihem. Důvod? No, to je přece jasné. Aby to všechno klaplo. A byly spokojené obě strany. Ale hlavně já.

K té dlouhodobé smlouvě, kde jsou zahrnuty služby, které se pravidelně opakují, si mohu domluvit i profesionální pomoc krátkodobou. Na cokoli. A to třeba jen na jeden den. Bez té smlouvy to opravdu nejde. Rozumíš mi aspoň trošku? Doufám, že ano.

A pokud potřebuji mimořádně opravdu rychlou pomoc v nezvládnutelných situacích, tak i ta je v dosažení. Nikdy nezůstanu bez pomoci. Vždycky se mám na koho obrátit a můžu hledat řešení i věcí neočekávaných.

Není k tomu třeba nic jiného než si o tu pomoc umět říct. Ale něco ti prozradím. O pomoc jsem si říci neuměla. Prakticky jsem to nepotřebovala. Když jsem byla jen vozíčkářka, tak jsem byla hodně samostatná.

Nebylo lehké se naučit a zvyknout si na to, že požádat o pomoc není ostuda...Dnes vše zvládám bez problémů. Požádání o pomoc je pro mne naprosto samozřejmé.

Povinností pečovatele vlastně je plnit mé požadavky. Tedy to, na čem se spolu dohodneme, když vykonává svou práci. Dělá jen to, oč ho požádám. A tak je to správně.

Mou povinností je mu výkon práce umožnit. Nesmím mu bránit. Něco jiného by bylo, kdyby mě pečovatel urážel nebo ponižoval. Případně by nedělal svou práci tak, jak jsme se spolu dohodli. To jsou dva důvody, kdy mohu pečovatele vykázat ze svého bytu. Mám právo si na pracovníka i stěžovat. Nebo případně sám pracovník na mé chování. Vše je pak řešeno individuálním pohovorem s oběma účastníky sporu.

Za těch třináct let jsem ze své strany řešila jen dvě stížnosti. Jednu zrovna před rokem. A jednou si pečovatelka stěžovala na mě. Právem. Hodila jsem jí při úklidu na zem stopku od jablka. Taková jsem já. Byla to moje obrovská chyba. A velká urážka. Pečovatel mi totiž pomáhá s tím, co sama nezvládnu. Ale není moje služka. Ulevilo se mi, když jsem pochopila svůj omyl a moje následná omluva byla přijata.

Tahle práce je velmi náročná. Asi jako každá práce s lidmi. Ale především je společensky a finančně nedoceněná. Ale o tom zas někdy jindy, jo?

Autor: Vladimíra Frančáková | neděle 15.12.2019 0:00 | karma článku: 9.42 | přečteno: 136x

Další články blogera

Vladimíra Frančáková

Opožděná úhrada dluhu

Milý deníčku, kdybys jen věděl, co se mi minulý týden přihodilo. Byla jsem z toho v šoku. Musím ti to povědět. Měla jsem rozepsané něco jiného. Ale to neuteče. Vrátím se k tomu určitě příště.

9.2.2020 v 0:00 | Karma článku: 13.66 | Přečteno: 451 | Diskuse

Vladimíra Frančáková

Moje vánoční období

Milý deníčku, opět jsem se dlouho neozvala. Odpusť, prosím. Opravdu mě to mrzí. Ale to neznamená, že bych si na tebe nevzpomněla. Právě naopak. Prsty už svrběly.

15.1.2020 v 0:00 | Karma článku: 11.39 | Přečteno: 147 | Diskuse

Vladimíra Frančáková

Dobré zprávy

Milý deníčku, nezapomněla jsem na tebe. Nemusíš se bát. Opravdu. Není to nikdo jiný než já sama. Ta zlobivá, která ti toho už tolik naslibovala. Myslela jsem na tebe často.

25.11.2019 v 8:00 | Karma článku: 7.06 | Přečteno: 110 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Vlastimil Fürst

Všechen strach odkládám

Jako kluk jsem měl jeden oblíbený biblický příběh - bylo to vyprávění o Davidovi, který dokázal skolit Goliáše.

21.2.2020 v 19:10 | Karma článku: 18.27 | Přečteno: 226 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Šikana.Chci raději zemřít....

Asi nejsem jediný, kdo viděl video s plačícím a zoufale naříkajícím malým klukem. Bezmocné oběti šikany. Také asi nejsem jediný, kdo si za jeho uplakaný obličej dosadil obličej svého prcka, jeho slzy a zoufalá slova plná smrti.

21.2.2020 v 14:17 | Karma článku: 23.45 | Přečteno: 836 | Diskuse

Miloš Korotvička

Devadesátky zas zaútočily na naše vědomí

Proč se dějí ty věci? Nevím. Snad možná premiér vševěd to zná. Nebo prezident disident to ví? Houby, Ovčáčka se zeptáme. A to je vše. To stačí na sebevraždu.

20.2.2020 v 22:40 | Karma článku: 13.81 | Přečteno: 558 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Pozor!! "Skautský" sexuální predátor na svobodě!

Bobr Meluzín alias Martin Mertl je na svobodě. Bývalý skautský vedoucí, který se svým oddílovým kolegou bobrem Piškotem sexuálně napadl 39 chlapců už nesedí, trest mu byl o více než dva roky zkrácen a může být znovu v síti...

20.2.2020 v 13:31 | Karma článku: 16.57 | Přečteno: 755 | Diskuse

Miloš Korotvička

Nákup na Západní Moravě v době epidemií

Chtěli jsme jenom nakoupit oblečky pro vnučku. Málem jsme dostali "přes držku." Pardon. Ale tak to bylo. Kde je chyba? Proč v tomto světě vládne arogance a násilí? Lidská společnost spěje k zániku.

19.2.2020 v 21:31 | Karma článku: 20.26 | Přečteno: 870 | Diskuse
Počet článků 18 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 197

Žiju v Novém Boru na Českolipsku, městě s bohatou sklářskou tradicí. Bydlím v nájemním bytě. V domě s pečovatelskou službou. Jsem tu maximálně spokojená. Mám ráda společnost i samotu. Nedovedu si představit život bez možnosti setkávání se s lidmi. Ale aby vše „fungovalo“ tak, jak má, je k tomu nezbytná i ta samota. Mou velkou láskou je literatura . K odpočinku patří i hudba. Pasivně, samozřejmě. Mám ráda smích. A humor vůbec. Obojí ke mně patří. Humor sám je pro mě důležitým kořením života.

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Výrobce největšího mobilního propadáku definitivně zavírá krám

Po třech letech od uvedení prvního neúspěšného pokusu prorazit na smartphonový trh značka Essential od spoluzakladatele...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

Nenáviděla jsem se za svá prsa, říká Fialová. Poprsí si nechala zmenšit

Herečka Kateřina Marie Fialová (22), známá ze seriálu Ordinace v růžové zahradě či show Tvoje tvář má známý hlas, šla...